You are currently viewing Što je tjelesna psihoterapija i kako je povezana sa shiatsuom?

Što je tjelesna psihoterapija i kako je povezana sa shiatsuom?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Kako bismo opisali metodologiju i temeljne postavke tjelesne psihoterapije, potrebno je krenuti od samog početka. A kad kažemo od početka, mislimo to doslovno – od vremena kad smo se nalazili u majčinoj utrobi. Naime, od tog inicijalnog perioda nadalje, mi se oslanjamo na naše tijelo i senzacije koje ono iskazuje kako bismo prepoznali stvarnost oko nas. Zamislimo naše tijelo poput korijena drveta, a sve ono što kasnije raste u nama i iz nas (emocije, misli, svijest), raste iz njega.

Tijelo je to koje će nas „upozoriti“ na razne emocije koje doživljavamo. Svaka bol ili grč, svaka minuta provedena u nesanici, svaka varijacija u radu srca ili tlaku, svaka smetnja u probavi – sve je ovo jezik kojim nam naše tijelo komunicira. No, na što nas upozorava i zašto?

Upoznajem vas s temeljnim postavkama tjelesne psihologije i metodama kojima se ona koristi kako bih vas upoznala s vama samima i omogućila vam da se iscijelite iznutra!

Polazišna točka: emocije i tijelo

Sjećate li se trenutaka kad ste bili mali i nešto se dogodilo zbog čega ste počeli plakati, pa vam je netko od starijih rekao: „Nemoj plakati, bude to prošlo“?

Možda se čini bezazleno, no zahvaljujući ovakvim situacijama danas imamo naviku svaku emociju koju percipiramo kao neugodnom – potisnuti. Dakle, nešto nas iznervira, no mi to nećemo komunicirati, već čuvati u sebi. Nešto nas rastuži, no mi nećemo zaplakati, već potisnuti negdje duboko u sebi. I tako se potisnute emocije nakupljaju, a mi već zaboravljamo koje sve od njih se nalaze zakopane negdje u nama. No, tijelo pamti i upozorava nas da su one negdje ovdje.

Kada naš um doživljava velike količine stresa, manifestirat će to povišenim krvnim tlakom i otkucajima srca. S druge strane, kada pretjerano brinemo i razmišljamo, imat ćemo problema sa želucem i probavom. Kada smo ljuti i napeti, osjetit ćemo bolove u kralježnici.

Tjelesna psihoterapija polazi od postavke da svatko od nas ima mogućnost samoiscjeljenja zato što svatko od nas može razumjeti i prihvatiti svoje emocije, a samim time i ponovno potaknuti protok tjelesne energije.

Ključ svega, baš kao i u majčinoj utrobi, jest kontakt.

Što je tjelesna psihoterapija?

Tjelesna psihoterapija se pojavila zahvaljujući Wilhelmu Reichu, dugogodišnjem učeniku Sigmunda Freuda. On je uvidio kako se mišići stežu kad se pojave emocije kao što su bijes, strah ili tuga. Time blokiramo protok energije, a neprestanim ponavljanjem dolazi do „oklopljivanja“ mišića te kompletne blokade životne energije.

Svojim tezama kreirao je zasebnu granu psihoterapije – tjelesnu psihoterapiju – koja u obzir uzima oba aspekta. I tjelesno, i misaono. 

Drugim riječima, tjelesna psihoterapija je zapravo zasebna grana psihoterapije čije temelje predstavlja povezanost, odnosno neprestana interakcija uma i tijela. Ona zna da naše misli utječu na naše tijelo i obrnuto, stoga se prema tim aspektima ne odnosi kao nadređenim i podređenim, već kao ravnopravnim.

Ova vrsta psihoterapije uzima u obzir da sve ono što interno proživljavamo u konačnici doživljavamo i fizički, tjelesno. Ako su psiha i tijelo zapravo dvije strane jednog novčića, onda moraju biti od istog značaja našoj dobrobiti, zar ne? I, kako bi se reklo, u tom grmu leži zec tjelesne psihoterapije.

I upravo je to razlog zašto me ona i privukla – ako ste čitali prethodne blogove, jasno vam je koliko sam pisala upravo o toj povezanosti i zašto je ona jedna od temeljnih postavki shiatsu filozofije.

Sad kad sam vam razjasnila na što se ona oslanja, valja odgovoriti i na pitanje: zašto je kombinacija shiatsu tretmana i tjelesne terapije odlična za vas?

Kombinacija shiatsu tretmana i tjelesne psihoterapije

Integracija shiatsua i tjelesno koherentne psihoterapije može biti izuzetno korisna ako tražite holistički pristup svom fizičkom i emocionalnom blagostanju. Kombinirajući tehnike relaksacije, dubinske masaže i terapeutske razgovore, ovi pristupi vam mogu pomoći da se oslobodite emocionalne blokade, smanjite tjelesnu napetost i promijenite svoj odnos prema stresu.

Primjerice, ako patite od kronične tjelesne boli, shiatsu će vam koristiti kako biste oslobodili napetost u mišićima, vezivnom tkivu i fasciji. Istovremeno ćete naučiti tehnike disanja i svjesnosti kako biste se lakše nosili s emocionalnim izazovima koji doprinose vašem stanju. Kroz redovite terapijske sesije, možete postići dublje razumijevanje veze između svog uma i tijela. Možete razviti strategije za promjenu negativnih obrazaca ponašanja i razmišljanja.

Drugim riječima, shiatsu i tjelesno koherentna psihoterapija nude vam holistički pristup zdravlju i blagostanju. To je onaj koji prepoznaje neraskidivu povezanost uma i tijela. Kroz kombinaciju tehnika masaže, disanja, meditacije i terapijskih razgovora, ovi pristupi podržavaju vašu cjelovitu transformaciju prema stanju unutarnje ravnoteže i općeg blagostanja.

Tehnike koje koristimo

Ne postoji striktno zadan slijed svake terapije, ne postoji neki vodič koji će vam reći što očekivati. Naime, svaki tretman je individualan. Ovo znači da ćete na početku popričati s vašim psihoterapeutom te odgovoriti na pitanja koja će dati okvirnu sliku vašeg psiho-stanja. Tek onda će terapeut znati kako vam pristupiti i koje vam vježbe uklopiti u terapiju.

Generalno možemo reći da se u psihoterapiji koriste i verbalne i neverbalne tehnike, najčešće u kombinaciji. Svaka od ovih tehnika koristi se temeljnim postavkama psihoterapije kako bi vam pomogla da razumijete osjećaje koji vas zadržavaju. Ove tehnike vam pomažu da shvatite zašto ih čuvate unutra, a u konačnici vam pomažu i da ih pustite.

Ponekad će to biti pokret tijela kao ekspresija osjećaja, pa praćenje senzacija u tijelu, ponekad samo razgovor. Terapeut je tu da vam bude podrška i da vam pomogne kako biste se oslobodili emocija koja su zatočene u vama. On je tu poput putokaza koji vam otvara put prema svjesnosti i oslobođenju.

I ja sam prepoznala važnost tjelesne psihoterapije, njezinu neraskidivu povezanost sa shiatsuom te sve blagodati koje ona čovjeku pruža. Kao zagovornica neprestanog rada na sebi i doživotnog učenja, upisala sam školu tjelesno koherentne psihoterapije. Nju još uvijek pohađam i zahvaljujući njoj ću, jednog dana, i vama moći dodatno pomoći kroz njezine metode. A do onda, uvijek vam stojim na raspolaganju s onime po čemu me već i znate – shiatsu tretmanima.