Bol nikad nije nešto zanemarivo. Bilo da se radi o prolaznoj boli u leđima jer ste se „zaležali“ u krevetu, ili pak se radi o kroničnoj boli negdje u tijelu koja često podrazumijeva uzimanje analgetika, bol smanjuje kvalitetu vašeg života.
Više ne možete sjediti dugo kao nekad. Više ne možete dignuti svoje dijete ili unuka.
Postaje teško kretati se, plesati, sjediti, planinariti, pa čak i ležati.
Svaki aspekt života, svaka aktivnost koja vam je nekad puno značila, sad je otežana. I naravno da vam to izaziva nervozu i da samo želite da prestane.
Svaka odrasla osoba barem na tjednoj bazi čuje nekoga kako se žali na bolove. Jednako je velika vjerojatnost i da će ih sama iskusiti. Iz tog razloga u ovom blogu pišem o jednom od, kako se oboljeli slažu, najgorih bolova – išijasu. Vjerujem da je važno znati točan uzrok pojave išijasa, kao i metode liječenja.
No, krenimo redom.
Za početak ću vas upoznati s jednim od najdužih živaca u našem tijelu.
Nervus ischiadicus – ishijadični živac
Kao što vam vjerojatno već i sam naziv otkriva, nervus ischiadicus (odnosno ishijadični živac) povezan je s išijasom.
Ishijadični živac je najduži živac perifernog živčanog sustava koji proizlazi iz donjeg dijela kralježnice. Od tamo prolazi kroz stražnjicu te duž cijele noge i stopala, pa sve do nožnih prstiju.
Išijas je pojam koji laički opisuje bolove uzduž ishijadičnog živca.
Točnije rečeno, ishialgija je kompresija živca u njegovom izlazu iz kralježnice koju prepoznajemo po jakim bolovima, ali i po poremećenom osjetu u bočnoj strani potkoljenice. S obzirom na to da su ovi bolovi jako izraženi, često se pojam išijasa koristi za opisivanje različitih bolova koji imaju različite uzroke, što međutim nikako nije točno – i ovo je vrlo važno kad tražimo adekvatne metode liječenja.
Naravno, kao i kod svake bolesti, uvijek ću zagovarati stav da se treba krenuti od uzroka, na njega djelovati i tako spriječiti (ponovnu) pojavu bolesti. Pa idemo onda pronaći uzrok kompresije živca, odnosno išijasa.
Išijas – više od bolova u kralježnici
Prvo vam moram razjasniti strukturu naših kralježaka. Naime, između svaka dva čvrsta kralješka nalaze se fleksibilni diskovi, takozvani „amortizeri“. Ti diskovi se mogu oštetiti i puknuti, ali se i skroz pomaknuti iz svog mjesta. Zbog ovih promjena dolazi do pritiska, odnosno kompresije na ishijadični živac, a bol koja pritom nastaje slijeva se niz nogu, odašiljući bol čitavim putem kojim prolazi i živac.
Ovo je stanje zaslužno za otprilike 80% slučajeva išijasa.
No, zašto uopće dolazi do promjena na diskovima? Odgovor leži u mišićima kralježnice.
Oni su zaduženi za stabilizaciju i pokretanje kralježnice, pa ih možemo gledati kao neku vrstu “ispomoći” diskovima koji ublažavaju pritisak. Zamislite ih kao štapove koji razdvajaju kralješke, pritom dajući diskovima prostora da se hrane i nastave djelovati kao amortizeri. Problemi nastaju kad su ti isti mišići napeti ili kad previše oslabe te više ne mogu biti potporanj diskovima.
Opća napetost jedan je od glavnih uzročnika zbog kojih dolazi do pritiska na ishijadični živac – već smo pisali o njezinom utjecaju na mišiće kralježnice. Pa dodajmo stresnom načinu života još i sate provedene u pogrbljenom, nepravilnom položaju, i dobili smo idealne uvjete za razvoj išijasa.
Svi koji pratite Hara centar znate da se uvijek zalažem za holistički pristup čovjeku i ublažavanje, odnosno suzbijanje bolova prirodnim putem.
I zato ću se osvrnuti na vezu išijasa i masaže, odnosno objasniti zašto je shiatsu masaža dobra opcija u liječenju ovih bolova.
Išijas i shiatsu tretmani
Prakticiram shiatsu već godinama. Ovoj 5000 godina staroj filozofiji koja porijeklo vuče iz kineske medicine privuklo me to što je temeljena na razumijevanju povezanosti uma i tijela. Ona se ne oslanja na tablete, igle, operacije, umjetne metode liječenja. Ona razumije ljudsko tijelo, ali i duh. Shvaća kako su organi povezani sa živcima te kako emocije utječu na tijelo, a naročito na mišiće. Shiatsu zna kako opustiti.
Kako biste se riješili opće napetosti, potrebno je djelovati na strukture tijela i uma poput parasimpatikusa. Za opuštanje mišića potrebno je koristiti tu divnu moć ljudskog dodira. Kako biste oporavili svoj um od stresa, potrebno je ponovno pokrenuti tjelesnu energiju.
Sve to može se postići shiatsu tretmanima. Posebno naglašavam ovdje množinu zato što često slušam o tome kako pozitivni efekti shiatsu tretmana traju svega nekoliko dana, a te iste osobe su mu dale i samo tu jednu jedinu priliku.
Imajte na umu jednu stvar: bolesti, ali i išijasu, je potrebno dugo vremena da nastane. Potrebni su dani i godine opće napetosti te stresa kako bi došlo do prvih simptoma. I zato ne možete očekivati da će ozdravljenje trajati kratko. Potrebno je vremena kako bi se utjecaj loših navika zamijenio onima dobrima i kako bi se tijelo opustilo te i samo „pristalo“ na predah.
Znam da je lako izabrati onaj brži način. Lakše je popiti tablete i zaustaviti bolove. I znam da će većina vas zanemariti znakove upozorenja svog tijela sve dok neće biti prekasno. No svoj sam život i rad posvetila tome da poboljšam kvalitetu vaših života i zato ću uvijek naglašavati: prevencija je na prvom mjestu. Ako je i prekasno za prevenciju, ponekad će onaj „duži“ put zapravo biti bolji za vas i vašu opću dobrobit.